دسته‌بندی نشده

عایق کاری موتورخانه ها

thermal insulation blog 01 1

عایق کاری موتورخانه ها

عایق کاری موتورخانه موجب کاهش صداهای مزاحم دستگاه و آلودگی صوتی ناشی از آن شده و کیفیت عملکرد را افزایش می دهد. در واقع با انجام عایق کاری صوتی و حرارتی موتورخانه ها، مقاومت و استحکام آن به مراتب بهتر خواهد شد. البته به هنگام عایق کاری موتورخانه بهتر است به نوع متریال آن نیز توجه شود، چرا که هر یک از متریال عایق باید با توجه به محیط و نوع فضای موتورخانه استفاده شودعایق کاری موتور خانه به جهت صرفه جویی در مصرف انرژی، جلوگیری از آسیب دیدن قطعات در اثر خوردگی و یا جلوگیری از نفوذ رطوبت و صدا مورد استفاده قرار می گیرد. عایق کاری در بسیاری از بخش ها مانند پنجره، دیواره ها، درها، کف، سقف، لوله های انتقال و کانال های توزیع هوا انجام می پذیرد.

درون تاسیسات و موتورخانه ها تجهیزات را در برابر تغییرات هوا و صدا بهینه سازی کرده که علاوه بر بهبود فرآیند، از الودگی صوتی دستگاه ها نیز جلوگیری خواهد کرد.

یکی از مهم ترین کار ا در اجرای موتورخانه یا اجرای تاسیسات مکانیکی عمل بهینه سازی بوده که به سلامت تجهیزات کمک بسیاری خواهد کرد.

در ادامه همراه تیم فنی و مهندسی شرکت هایپر عایق باشید تا به بررسی تخصصی عایق کاری موتورخانه پرداخته و به صورت کامل با آن آشنا شویم.

عایق کاری موتور خانه چیست؟

به طور کلی به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی ( عایق حرارتی)، جلوگیری از آسیب دیدن قطعات در اثر خوردگی ( عایق رطوبتی)، و یا جلوگیری از نفوذ صدا ( عایق صوتی) از عایق کاری استفاده می کنند. عایق کاری در بخش های مختلف یک ساختمان از در، پنجره، دیواره ها، کف، سقف و … گرفته تا لوله های انتقال آب و کانال های توزیع هوا قابل اجرا می باشد و می تواند تا حد زیادی موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه های اقتصادی گردد. عایق کاری سطوح داغ یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش ها جهت بهینه سازی انرژی می باشد.

تضمین عایق کاری موتور خانه ها

موتور خانه یکی از پر سر و صدا ترین مکان هایی است ک به اجرای عایق کاری صوتی نیاز دارد. اگر سر و صدای موتور خانه شما را کلافه کرده است و اجازه نمی دهد آرامش به خانه یا محل کار شما بازگردد،اصلا نیاز به تحمل نیست!

همین حالا برای اجرای عایق صوتی برای موتور خانه اقدام کنید.

در دنیای امروز موتورخانه ها، یکی از کاربردی ترین بخش های ساختمان به شمار می آیند. در این بخش تجهیزات و تاسیسات بسیاری وجود دارد که هرکدام انرژی و صداهای بسیاری تولید می کنند. بهترین راه حل برای جلوگیری از اتلاف انرژی و جلوگیری از آلودگی صوتی، عایق کاری صوتی موتورخانه ها است.

جهت دریافت مشاوره در زمینه ی عایق کاری موتور خانه از طریق صفحه ی تماس با ما در ارتباط باشید.

در حال حاضر یکی از مهم ترین دغدغه های ما ذخیره ی انرژی و پیشگیری از مصرف و هدر رفت انرژی است. به دلیل وجود تجهیزاتی مانند بویلر، دیگ، مبدل های حرارتی و … در موتورخانه اتلاف انرژی در این بخش بسیار است.

عایق صوتی موتورخانه ها یکی از روش هایی است که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی گرمایی و کاهش سوخت و کم شدن آلودگی صوتی در ساختمان می شود.

عایق بندی موتور خانه

بهینه سازی موتور خانه برای صدا، موجب افزایش عملکرد و رفع صدای آزار دهنده دستگاه می شود که کیفیت عملکرد را افزایش می دهد. انجام عایق کاری حرارتی، صوتی و رطوبتی موتورخانه ها سبب افزایش مقاومت و استحکام می شود.

پس از نصب و اجرای عایق کاری موتورخانه یا تاسیسات مکانیکی، ضروری ترین کاری که باید انجام پذیرد، بهینه سازی و جلوگیری از هدر رفت انرژی می باشد. علاوه بر جلوگیری از هدر رفت انرژی عایق کاری موتورخانه موجب شده تا تجهیزات در سلامت کامل به سر برده و در تغییرات دما و … فرسوده نشود.

در انجام بهینه سازی موتورخانه بهتر از به جنس آن توجه داشت. عایق بندی باید باتوجه به نوع محیط و فضای موتورخانه به کار گرفته شود.

عایق کاری لوله های موتورخانه

عایق ها با توجه به عملکردشان به عایق هدایت حرارت، تشعشعی، رطوبتی، صدا و … دسته بندی می شوند و بر اساس جنس به دو گروه تقسیم می شوند:

 • فوم های آلی همچون پلی استایرن، پلی یورتان، پلی اتیلن و …
 • مواد غیر آلی مانند پشم شیشه، پشم سنگ، پشم سرباره، فوم، شیشه، پرلیت و …

و همچنین سیستم هایی که نیاز به عایق کاری دارند در سه دسته ی دمایی دسته بندی می شوند:

 • دامنه ی دمایی پایین ( ۷۵- تا ۲۰- درجه ی سانتی گراد) مانند خنک کننده ها، سیستم های آب سرد، یخ و سیستم های صنعتی خنک کننده و …
 • دامنه ی دمایی متوسط ( ۲۰- تا ۳۵۰ درجه ی سانتیگراد) مانند خطوط لوله بخار، لوله کشی قدرتی یا فرآیندی، کوره ها، دودکش ها و …
 • دامنه ی دمایی بالا ( ۳۵۰ تا ۱۰۰۰ درجه ی سانتی گراد و بیشتر) مانند دستگاه های تولید برق، توربین ها، کوره ها، کوره ذوب آهن، هواکش لوله کشی قدرتی و …

بنابراین لازم است هنگام انتخاب عایق مناسب، در ابتدا دمای عملکرد سیستمی که قرار است عایق شود، مشخص شود. سپس باید تعیین شود که سیستم درون ساختمان، بیرون ساختمان و یا ترکیبی از هر دو است تا مشخص شود که سیستم و عایق نیاز به محافظت در برابر هوا، خوردگی، آب و مواد شیمیایی و یا شرایط دیگر دارد یا خیر.

ثابت بودن یا نوسان داشتن دما محیط هم در انتخاب ضخامت مناسب عایق برای حفاظت در برابر تقطیر، اتلاف گرما، گرماگیری و یا دیگر مشکلات کنترل دما اثرگذار خواهد بود.

عایق موتورخانه

عایق بندی موتور خانه به صورت چهار روش رطوبتی، حرارتی، پتویی و قطعه ای انجام می گیرد. شاید در برخی اقدامات و چند مرحله هر یک بیشتر یا کمتر باشد اما اصل و نتیجه ی کار برای هریک مشابه و یکسان می باشد.

بر اساس تمام استانداردهای لازم در زمینه ی تاسیسات مکانیکی عایق کاری موتورخانه باید لوله ها را بر طبق هر نوع عایق بندی و استفاده از نوع موادی که با دما و شرایط عملکردی مورد نظر در محیط کاربری انتخاب و استفاده می شود، لحاظ گردد. به همین دلیل استفاده و عملکرد از عایق حرارتی چون پشم سنگ، پلی یورتان، پلی استایرن، الیاف مصنوعی و فوم ها باید با توجه به عایق کاری لوله های موتورخانه در نوع کاربری مورد نظر استفاده می شود.

البته در مواردی که لوله ها و کانال ها توکار و یا روکار هستند، عایق بندی موتورخانه همچنان با نوع عایق حرارتی انجام می گیرد. عایق کاری الاستومری که از انواع عایق های حرارتی و برودتی می باشد، باعث ذخیره ی انرژی در سیستم های گرمایشی، سرمایشی و تهویه ی مطبوع می شود.

در واقع عایق بندی موتورخانه برای سیستم های گرمایشی باعث جلوگیری از کاهش گرما و دما می شود و برای لوله های آب سرد نیز از یخ زدگی لوله ها جلوگیری می کند. همچنین این نوع عایق کاری از زنگ زدگی لوله های فلزی موتورخانه در موقعیت های مختلف با آب و هوای متفاوت جلوگیری می کند.

انواع عایق موتورخانه

جنس عایق تاثیر به سزایی در عملکرد عایق کاری موتورخانه دارد و بهتر است توسط افراد متخصص انجام شود. در این مبحث انواع جنس عایق موتورخانه را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • پشم شیشه

پشم شیشه از الیاف غیر ارگانیک با شیشه از برزین ارگانیک تشکیل شده که به هم متصل شده اند،ساخته می شود. پشم شیشه در عایق های الیاف معدنی و در عایق بندی حرارتی و هم در عایق بندی صوتی مورد استفاده قرار می گیرد.

پشم های معدنی و پشم شیشه عایق های گرم کننده هستند.

 • پشم معدنی

پشم معدنی همانند پشم سربار از الیف غیر ارگانیک تهیه می شود و با رزین ارگانیک به هم متصل می شوند. پشم های معدنی مقاومت حرارتی بالایی دارند و در اندازه های مختلف عرضه می شوند. از پشم سنگ به عنوان بهینه سازی حرارتی، صوتی و ضد آتش در عایق کاری موتورخانه نیز استفاده می شود.

 • فوم های الاستومری

فوم های الاستومری یا فوم های انعطاف پذیر، فوم های نرم ساخته شده از لاستیک الاستومر هستند. این نوع فوم ها عایق سرد محسوب می شوند و در برابر نفوذ بخار مقاومت بسیار بالایی دارند، زیرا دیگر نیازی به پوشش خارجی نیست.

مقاومت فوم های الاستومری به همراه تابش مناسب سطح لاستیک این نوع فوم ها را به عایقی بسیار مناسب با ضخامت های کم تبدیل کرده است که از چگالش و تبرید در عایق کاری لوله های سرد جلوگیری می کند. فوم های انعطاف پذیر الاستومری در یخچال، سردخانه ها و سیستم های تهویه ی مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد.

از فوم های الاستومری xps در خطوط لوله های گرم استفاده می شود.

 

 • آیروژل

این نوع از عایق ها سیلیکاتی هستند. در بین عایق ها در صنعت و تجارت کمترین ضریب انتقال حرارت را دارند. به طور معمول مدل لوله ای آیروژل کمتر یافت می شود اما می توان مدل رول های آیروژل را به دور لوله بست. از آیروژل در عایق کاری لوله ها استفاده ی چندانی نمی شود. به طور معمول عایق کاری موتورخانه یا تاسیسات برای لوله های رفت و برگشت سیستم گرمایش محیط و رفت و برگشت آب گرم و منبع دوجداره انجام می شود.

 

 • فوم صلب

از این نوع فوم های صلب پلیمری مانند پلی یورتان و یا پلی استایرن در عایق بندی لوله ها اسفاده می شود. فوم های صلب ضریب انتقال حرارت کم و پایینی دارند و همچنین خواص ضد آکوستیکی بسیار ناچیزی دارند، این فوم ها به صورت تزریقی و یا آماده در ابعاد استاندارد عرضه می شود.

نحوه ی عایق کاری موتورخانه

نحوه ی عایق کاری موتورخانه ی شوفاژ بستگی به این موضوع دارد که موتور خانه جدید ایجاد شده است یا پس از تعمیر و بازسازی نیاز به عایق کاری دارد. در موتورخانه هایی که جدید ایجاد شده اند حتما باید از عدم نشتی یا چکه کردن از درز لوله های قسمت های جوشکاری شده، فلنج ها و اتصالات لوله های دنده ای مطمئن شوید. پس از آن بهتر است که روی لوله ها ضد زنگ اجرا شود، بعد از پوشش لوله ها توسط ضد زنگ مراحل عایق کاری شروع می شود. در روش عایق کاری پشم شیشه، پشم شیشه دور لوله مخزن یا کانال ها پیچیده می شود و سپس مقوای مخصوص عایق کاری به منظور افزایش ضریب عدم انتقال گرما و دما و همچنین یکپارچه شدم سطح عایق روی پشم شیشه اجرا می شود.

پس از مقوا روکش سلفون به منظور محافظت از مقوا و پشم شیشه قرار می گیرد. پارچه ی مخصوص (متقال ) نیز به صورت رول درآمده و برای یکدست شدن و زمینه سازی جهت پوشش خمیر مل نصب می گردد.

خمیر مل مخلوطی از چسب چوب، پودر مل و آب است و به واسطه ی دست روی پارچه مالیده و پوشش داده می شود. بعد از خشک شدن خمیر، رنگ کردن انجام می شود. در فرآیند عایق کاری موتورخانه معمولا لوله های رفت شوفاژ را قرمز و لوله های برگشت را نارنجی می کنند. نکته ی قابل توجه این است که نباید لوله های آب سرد، آب گرم و برگشت آب گرم مصرفی را عایق کرد و باید فقط به رنگ کردن آن بسنده کرد.

نحوه ی عایق کاری منبع دوجداره

عایق کاری منبع دوجداره با توجه به سطح بالایی تماس جداره آن با هوا، به شدت در مصرف برق و گاز تاثیر گذار است. منبع  دوجداره محلی است که حجم زیادی از آب گرم را در خود ذخیره می کند و لزوما باید تعمیراتی در نظر گرفته شود که این آب با حداقل اتلاف دما در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. عایق کاری اصولی ترین و به صرفه ترین راهکار در این زمینه است. منابع آب گرم را می توان به دو روش اصولی و چند روش غیر اصولی و کم هزینه عایق کرد.

روش اصولی اول آن توسط پشم شیشه، مقوا، سلفون و پارچه ماستیک است. روش اصولی دوم با استفاده از عایق های الاستومریک است که هزینه ی بیشتری در بر دارد. اما روش های غیر اصولی و کم هزینه نیز وجود دارد که توسط عایق فوم ورقه ای، پارچه های ضخیم و گونی اجرا می گردد، که به واسطه ی سیم یا طناب به دور منبع پیچیده می شود. این روش ها هزینه در بر ندارد و همچنین به طور کامل و مطلوب نیز از اتلاف گرما جلوگیری نمی کند.

ئر عایق کاری منبع دوجداره چند نکته حائز اهمیت است، منبع دوجداره نباید پوسیده باشد و به هیچ عنوان نشتی یا چکه نداشته باشد، که در این صورت سرعت فرسایش با توجه به وجود عایق، افزایش پیدا می کند.

پیشنهاد می شود که در صورت عدم وجود عایق حرارتی نسبت به عایق کاری موتورخانه اقدام سریع انجام گیرد. عایق کاری به خصوص در ماه های سرد سال به میزان قابل توجهی بر بهینه سازی مصرف انرژی تاثیر گذار است.

عایق کاری منبع کویل دار

عایق کاری منبع کویل دار همانند منبع دوجداره از الزامات می باشد. سطح بالای مجاور و در تماس هوا با بدنه ی منبع باعث سرد شدن آب انباشته شده در منبع می شود و فرآیند کاری به شدت باعث کاهش اتلاف گرما و افزایش بهره وری سیستم می شود. همانند منابع دوجداره، منابع کویل دار نیز به دو روش اصولی و هزینه بر و چند روش غیر اصولی و کم هزینه انجام می پذیرد.

شاید استفاده از عایق الاستومریک هزینه ی بالایی در بر داشته باشد اما استفاده از روش های سنتی علاوه بر رسیدن به هدف، به مدیریت هزینه صندوق ساختمان کمک شایانی می کند. در ضمن با توجه به اینکه غالب منابع کویل دار به صورت ایستاده و عمودی استفاده می شود، عایق کاری بسیار سریع تر انجام می شود و بالطبع در اجرت انجام عملیت عایق کاری تاثیر گذار است. یکی از عوامل تاثیر گذرا در بهبود عملیات عایق کاری محل نصب منبع و در دسترس بودن منبع و سهولت دسترسی به آن موجب می شود که پشم شیشه یا دیگر مود عایق کاری به صورت یکپارچه تمام سطح منبع را پوشش دهند.

بنابراین بهتر است چیدمان تجهیزات موتورخانه به گونه ای باشد که منبه کویل دار در محل مناسبی قرار گیرد تا در فرآیند عایق کاری موتورخانه موانعی وجود نداشته باشد.

عایق کاری کانال ها

عاسق کاری کانال های انتقال دما از جمله کارهای تخصصی است که بهتر است توسط افراد با تجربه و متخصص صورت گیرد، و تهیزاتی که عامل سرمایش و یا گرمایش هوا می باشد به وسیله ی عایق های حرارتی تمام سطوح کانال پوشش داده شود. کانال ها که بر اساس طول، میزان هوادهی و نوع دستگاه ابعاد متغیری دارند ممکن است از ورقه های گالوانیزه نباشد و از انواع کانال های از پیش عایق شده و یا اسپری آن باشدکه به هیچ عنوان نیازی به عایق کاری ندارند و مانع از انتقال حرارت می شوند.

یکی از تجهیزات سرمایشی که از لحاظ فروش و نصب جزء پرطرفدارترین محصولات هستند، محصولات راکت اسپیلت است که به وسیله ی کاهش دمای هوای مکیده شده و تزریق دوباره ی آن به فضای مشخص و محدود، آنجا را خنک می کند و توسط کانال های زیر سقفی کا انتقال هوای خنک را انجام می دهد. لذا این کانال ها باید مجهز به عایق باشد تا در مجاورت و تماس با هوای گرم دچار تحریف نشوند، همچنین کاال هایی از جنس ورق گالوانیزه هستند که نیاز به عایق کاری دارند.

کانال هایی که در موتورخانه ی شوفاژ نیاز به عایق کاری دارند اگزالست ( دودکش دیگ ) است که باید در هنگام عایق کاری موتورخانه این کانال هم تحت پوشش عایق قرار گیرد.

عایق کاری لوله های شوفاژ

عایق کاری لوله های شوفاژ نه تنها موجب کاهش مصرف گاز و برق می شوند، بلکه در فصول سرد سال نیز سبب بهره وری سیستم گرمایشی و کاهش استهلاک تجهیزاتی مانند پمپ، مشعل و دیگ شوفاژ می شوند.

عایق کاری لوله های شوفاژ فقط به لوله ها و متصل کننده ها ی داخل موتور خلاصه نمی شود، بلکه قسمتی از لوله کشی شوفاژ شامل لوله های کف واحد و رایزرها  می گردد. این در صورتی است که لوله های کف، پارکینگ و لوله ها ی رفت و برگشت منبع انبساط جزئی از لوله ها ی شوفاژ تلقی می شوند. بنابر این لازم است پس از لوله  کشی موتورخانه و نصب و جمع آوری شوفاژ و تست آن، کلیه ی لوله های داخل و خارج موتورخانه به صورت اصولی و طبق ماده ۱۹ مقررات ملی ساختمان عایق کاری کرد. ضمن اینکه عایق کاری لوله ها پس از تعمیرات کلی و جزئی نیز امری واجب و لازم الاجرا است .

تاکید می شود قبل از عایق کاری موتورخانه و لوله ها از سالم بودن آن ها و عدم نشتی لوله ا اطمینان حاصل نمایید. در غیر این صورت وجود عایق روی لوله های پوسیده و زنگ زده موجب افزایش سرعت فرسودگی و فرسایش لوله ها می شود. حتی قسمت هایی که دچار زنگ زدگی شده ولی نشتی آب ندارد، نیاز به ترمیم و رسیدگی داد. به خصوص لول هایی که روی آن ها پوشیده می شود همانند لوله های اجرا شده روی کف ساختمان، وایزرها و …

نحوه ی عایق کاری موتورخانه بر طبق استاندارد های لازم

 • ابتدا باید به اندازه گیری قطر لوله و برش عایق مورد نظر پرداخت.
 • عایق را با سیم مفتول نرم به دور لوله پیچانده شود.
 • دور عایق نیز مقوا قرار داده شده و همانطور چسبانده شود. البته از مقوا برای فرم گیری لوله و صاف بودن آن استفاده می شود.
 • پلاستیک برای جلگیری از خیس شدن مقوا دور لوله پیچانده می شود
 • بعد از لایه ی پلاستیک، باید پارچه به دور لوله پیچانده شود که البته پارچه باید ۵ سانتی متر بیشتر در مقایشه با لوله برش داده شود .
 • مل را در ظرف آب ریخته و زمانی حدود ۱۰ ساعت لازم دارد تا خیس شود.
 • حدود ۶/۱ چسب چوب به ظرف مل اضافه و مخلوط شود.
 • پارچه به مل آغشته و بر روی لوله ها و مخازن کشیده شود.
 • بعد از خشک شدن پارچه، بر طبق نوع لوله آب گرم و یا سرد باید رنگ روغنی زده شود و عایق موتورخانه تکمیل می شود.

هزینه عایق کاری موتورخانه

هزینه ی عایق کاری موتورخانه بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند نوع عایق انتخاب شده، مقدار و سایز لوله های اجرا شده، شرایط دسترسی به لوله ها، نیاز به رنگ کاری و اجرای ضد زنگ متغیر می باشد. عایق کاری توسط پشم شیشه و پارچه به همراه مل و ماستیک برای لوله های زیرکار و کانال های مخفی زیر سقف که از دید عموم خارج است و نیاز به زیبایی خاصی ندارد بهترین انتخاب می باشد و نسبت به عایق های دیگر توجیه اقتصادی مناسب تری دارد.

هزینه های عایق کاری در موتورخانه با اجرای مقوا، سلفون و رنگ کاری کاملا انتخابی و متفاوت استو به هزینه های فوق اضافه می گردد.

مقوا، سلفون، رنگ کاری لوله ها و کلکتورها باعث افزایش زیبایی بصری در موتورخانه شده و دارای سطوح صاف و یکنواخت می شود.

عایق کاری به وسیله ی عایق الاستومریک به واسطه ی قیمت بالای متریال آن بسیار بالاتر از عایق های سنتی است به خصوص که عایق های الاستومریک با فویل های آلومینیومی مخصوص پوشانده می شود.این عایق ها به همراه روکش آلومینیومی جلا و شکوه خاصی به موتورخانه می بخشد و بیشتر در مورد موتورخانه هایی با ظرفیت بالا  اجرا می شود.

دسترسی به کانال ها و لوله ها از مواردی است که به عنوان سختی کار در قیمت تمام شده ی عایق کاری تاثیر به سزایی دارد. در نهایت صرف اجرای هرگونه عایق کاری در کاهش مصرف انرژی و در نتیجه مدیریت و کاهش هزینه ها می گردد.

سخن پایانی

در این مقال دریافتیم که بهترین راه حل به منظور پیشگیری از اتلاف حرارت در لوله های موتورخانه این است که با استفاده از عایق مناسب به عایق کاری لوله ها اقدام نمایید.

مهمترین نکته هایی که در این مقاله اشاره کردیم:

 • عایق ها از لحاظ جنس با یکدیگر متفاوت هستند که باید با توجه به درصد رطوبت محیط، فضای باز بین عایق ها، چگالی و ضخامت عایق نسبت به انتخاب آن اقدام کنیم.
 • یکی از رایج ترین عایق ها برای لوله های موتورخانه پشم شیشه، مل و ماستیک است.
 • عایق های الاستومری از عایق های پشم شیشه پرهزینه تر هستند و برای کاربردهای دمایی پایین مقرون به صرفه هستند.

در کنار این نکات تاکید میکنیم که عایق کاری موتورخانه باید توسط افراد متخصص و با تجربه انجام پذیرد، در غیر این صورت نه تنها ممکن است که عایق کاری لوله ها به خوبی انجام نشود، بلکه این احتمال وجود دارد که مجبور به صرف هزینه های مجدد برای عایق کاری شده و چه بس سلامت فرد به خطر بیوفتد.

تیم حرفه ای شرکت هایپر عایق در راستای انتخاب و اجرای عایق کاری مناسب با توجه به شرایط محیطی و نیاز شما، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *